Főoldal A világ Tudomány Egy Luxor közeli raktárban bukkantak rá egy egyiptomi fáraói templom maradványaira

Egy Luxor közeli raktárban bukkantak rá egy egyiptomi fáraói templom maradványaira

I. Thotmesz egyiptomi fáraó régóta keresett templomának maradványaiként azonosították lengyel régészek azt a több ezer kőtömböt, amelyek egy Luxor közeli raktárban hevertek évtizedeken át.

Az Újbirodalom 18. dinasztiája harmadik uralkodójának, Thotmesznek (Kr.e. 1504-1492) a temploma pompájában vetekedett II. Ramszesz és Hatsepszut fáraó világhírű templomaival.

Maradványainak véletlen felfedezése Jadwiga Iwaszczuknak, a Lengyel Tudományos Akadémia Földközi-tengeri és Keleti Kultúrákat Kutató Intézete egyiptológusának köszönhető – adta hírül a PAP lengyel hírügynökség. A raktár az egyiptomi műemlékvédelmi tárca tulajdonában van a Luxor közeli thébai nekropolisz egy erre a célra használt sírjában.

A lengyel régész a közelben Hatsepszut fáraó templomán végzett kutatásokat, és a raktárként használt síremlékben a 18. dinasztia ötödik fáraója templomának maradványait kereste a raktárként használt síremlékben, ahol az 1970-es-ben a térségben végzett ásatások történelmi maradványait helyezték el egyiptomi tudósok. Ők Hatsepszut (kr.e1479/1473-1458/57) uralmának idejében épült templom maradványaiként azonosították a feltárt kőtömböket.

„Kutatásaim váratlan eredményt hoztak. Kiderült, hogy a maradványok Thotmesz templomából származnak. A templom elhelyezkedése – közel III. Thotmesz templomának helyéhez – közismert már több mint fél évszázada, ám a kutatók rosszul azonosították azt” – magyarázta Iwaszczuk.

A fő bizonyítékot a templom írásos forrásokból ismert nevének felfedezése jelenti, amelyet megőriztek a raktárban lévő kőtömbök. A lengyel egyiptológus által végzett feliratelemzés további információkat tárt fel. A templomot ugyan I. Thotmesz építtette, de azt lánya rendelte meg. Kétféle követ, mészkövet és homokkövet használtak építéséhez. Ez szokatlan, mivel Hatsepszut idején főként mészkövet használtak. Deir al-Bahariban lévő temploma teljesen ebből az anyagból épült – magyarázta az egyiptológus.

Thotmesz templomának egyik érdekessége, hogy falain ábrázolták az egyik első harci szekerekkel vívott csatajelenetet az ókori Egyiptomban.

A maradványokból azt is kiderítették, hogy a templomot később renoválták. A halott uralkodót halála után meg több száz évszázadon át bálványozták a templomban egészen IX. Ramszesz (Kr.e 1103/1109-1070/1069) koráig, de még utána is létezhetett a templom. Eddig Iwaszczuk kutatócsoportja több mint ötezer kőtömböt vizsgált meg, és több ezer felvételt készítettek róluk. Ezek alapján most megpróbálják újraalkotni a templom teljes körvonalát – mondta az egyiptológus.