Főoldal A világ Külföld 38 év tévedésben: Felmentették a brit férfit, akit tévesen ítéltek el gyilkosságért

38 év tévedésben: Felmentették a brit férfit, akit tévesen ítéltek el gyilkosságért

Történelmi jelentőségű ítéletet hozott a londoni fellebbviteli bíróság május 13-án: megsemmisítették Peter Sullivan életfogytiglani börtönbüntetését, akit 1987-ben egy brutális gyilkosságért ítéltek el – tévesen. A most 68 éves férfi 38 év, 7 hónap és 21 napot töltött börtönben ártatlanul, ezzel valószínűleg ő lett a leghosszabb ideig jogtalanul fogva tartott ember a brit bűnüldözés történetében.

Egy tragikus éjszaka és egy súlyos igazságtalanság

Az eset 1986 augusztusában történt: a 21 éves Diane Sindall, aki virágárusként és pultosként dolgozott, hazafelé tartott munka után, amikor autója kifogyott az üzemanyagból Liverpool közelében. Gyalog indult a legközelebbi benzinkúthoz, de soha nem érkezett meg. Másnap holtan találták – megerőszakolták és kegyetlenül meggyilkolták. Ruháit valaki megpróbálta elégetni.

A rendőrség Peter Sullivant vette őrizetbe, miután szemtanúk állítólag látták a tűz közeléből elfutni. A vádat akkoriban leginkább a nő testén talált harapásnyomok alapján építették fel, amelyek a korabeli szakértők szerint megegyeztek Sullivan fogmintájával.

A DNS bizonyíték tisztázta nevét

Évtizedeken át hiába fellebbeztek, Sullivan mindig ártatlannak vallotta magát. Végül a technológia fejlődése mentette meg: a 2020-as években elvégzett új DNS-vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy az áldozat testén talált genetikai nyomok nem Sullivantől származtak. E bizonyíték hatására a Criminal Cases Review Commission 2023-ban végre a fellebbviteli bíróság elé vitte az ügyet, amely most kimondta: az eredeti ítélet megalapozatlan volt, és semmissé tette azt.

A bíróság külön kiemelte, hogy a harapásnyomokról szóló szakvélemény sem volt kellően meggyőző, és önmagában nem lett volna elegendő az elítéléshez.

„Az igazság mindig kiderül”

A döntés után Peter Sullivan nyilatkozatában békésen, megbocsátó hangnemben szólalt meg: „Nincs bennem sem düh, sem keserűség, mert az igazság mindig kiderül és elhozza a szabadságot.”

A rendőrség a maga részéről hangsúlyozta, hogy a gyilkosság idején a DNS-technológia még kezdetleges volt, és az ilyen típusú elemzés nem állt rendelkezésre. A nyomozást egyébként 2023-ban újraindították, és azóta már 260 férfit vizsgáltak meg DNS-minta alapján – eddig eredménytelenül.