A londoni telefonfülkék története a 20. század elején kezdődött. Az első hivatalos brit telefonkioszk, a K1 (Kiosk No. 1), 1921-ben jelent meg London utcáin. Ez a korai modell betonból készült, fehérre festették, és piros ajtóval látták el, de a város lakói nem tartották különösebben esztétikusnak.
A klasszikus vörös fülke születése
A lakossági elégedetlenség miatt 1924-ben a brit posta (General Post Office) pályázatot hirdetett egy új, látványosabb telefonfülke tervezésére. A pályázatot Sir Giles Gilbert Scott építész nyerte, aki a híres K2 modellt tervezte. A dizájn inspirációját Sir John Soane mauzóleuma adta, amelynek kupolás teteje visszaköszön a fülkék formájában. Bár Scott eredetileg ezüst és kék színt javasolt, a posta végül a feltűnő piros mellett döntött, hogy a fülkék könnyen észrevehetők legyenek.
A K2 fülkéket 1926-tól kezdték el telepíteni Londonban, főként a fővárosban, mivel a gyártásuk drága volt. Ezek a fülkék öntöttvasból készültek, klasszikus kupolás tetővel, üvegezett ablakokkal és a brit koronát ábrázoló díszítéssel.
A K6 – A brit ikon
A K2 sikerét követően 1936-ban, V. György király ezüst jubileumának alkalmából, bemutatták a K6 modellt, szintén Scott tervezésében. Ez a típus már olcsóbb és könnyebb volt, így országszerte elterjedt, és több mint 60 000 darabot telepítettek belőle. A K6 fülke vált a legismertebb brit telefonfülkévé, amelyet ma is a klasszikus londoni vörös fülkeként ismernek.
További fejlesztések és modernizáció
Az 1950-es és 60-as években újabb modellek jelentek meg, például a K7 és a K8, amelyek modernebb anyagokat és formákat alkalmaztak, de a klasszikus vörös szín és a kupolás tető megmaradt. A K8 már nagyobb üvegfelületekkel rendelkezett, hogy világosabb legyen a belső tér.
A telefonfülkék hanyatlása és új élete
A mobiltelefonok térhódításával a telefonfülkék jelentősége visszaszorult. A 20. század végére és a 21. század elejére a legtöbb fülkét leszerelték vagy új funkciót kaptak. Sokan közülük műemléki védettséget élveznek, és kreatív módon hasznosítják őket újra: találkozhatunk belőlük kialakított minikönyvtárakkal, kávézókkal, defibrillátor-állomásokkal vagy akár apró galériákkal is.
A londoni telefonfülkék ma
Ma a klasszikus vörös telefonfülke London egyik legismertebb szimbóluma, amelyet turisták ezrei keresnek fel fotózkodás céljából. Bár eredeti funkciójukat már nagyrészt elvesztették, a városkép meghatározó, nosztalgikus elemei maradtak, amelyek a brit dizájn és mérnöki kreativitás örökségét őrzik.

A londoni telefonfülkék története jól példázza, hogyan válhat egy egyszerű használati tárgy nemzeti ikonná, amely generációkon átívelő kulturális jelentőséggel bír.