Sokan keressük a módját, hogyan találhatunk vissza a természethez, különösen, ha testi vagy lelki egyensúlyunk kibillen. A válasz sokszor ott zümmög körülöttünk: a méhek és a méhészeti termékek ugyanis nemcsak táplálnak, hanem gyógyítanak is – kívül-belül. A BeoBee Méhészet szakértője, Gál Attila segítségével most betekintést nyerhetünk a méhek kevésbé ismert, de annál különlegesebb gyógyító világába.
A méhek ajándékai: ősi gyógymód modern köntösben
A méz, a propolisz, a méhpempő és még a méhméreg is évszázadok óta részei a természetes gyógyászatnak. Mára a tudomány is alátámasztja, amit eleink ösztönösen tudtak: ezek az anyagok jelentős hatással lehetnek immunrendszerünkre, idegrendszerünkre és mentális egyensúlyunkra. Az apiterápia – a méhészeti termékeken alapuló gyógyítás – egyre népszerűbb alternatíva a természetes egészségmegőrzésben.

A méz és a propolisz gazdag antioxidánsokban, segítik a szervezet stresszre adott válaszreakcióit, míg a méhpempő B-vitaminokkal és acetilkolinnal támogatja a koncentrációt és a szellemi frissességet. A kontrollált körülmények között alkalmazott méhméreg pedig nemcsak a fájdalomcsillapításban, hanem a hangulat javításában is szerepet játszhat.
Illatok, amelyek megnyugtatnak
Talán nem is gondolnánk, milyen mélyen hatnak ránk a méhkaptár természetes illatai. A propolisz, a méhviasz, a virágpor és a méz együttese egyedi, enyhén gyantás-virágos illatot alkot, amely segíti a lassabb, mélyebb légzést, csökkenti a stresszt és támogatja a tudatos jelenlét (mindfulness) állapotát. Az apiterápiás házakban ezt a különleges, méhekkel dúsított levegőt használják a relaxációra – de egy kis odafigyeléssel otthonunkban is megteremthetjük ezt a hangulatot.
Méhviasz gyertyát a nyugalomért
Egy esti méhviasz-gyertya fénye, egy illatos méz kortyolása vagy egy méhviasz kendő használata már önmagában is nyugtató rituálé lehet. Ezek az apró, tudatos lépések segíthetnek abban, hogy ne csak a testünk, hanem a lelkünk is új energiával töltődjön fel.
A zümmögés mint meditáció
A méhek halk, ritmusos zümmögése nem zavaró zaj – épp ellenkezőleg. Kutatások szerint ez a monoton hang segíthet az elmélyülésben, csökkentheti a szorongást és támogatja a koncentrációt. Érdemes néha egyszerűen csak csendben figyelni, ahogy a természet körülvesz minket – a méhek ebben is társaink lehetnek.
Együtt élni, nem kizsákmányolni
„Több kutatás is bizonyította, hogy a méhészek átlagosan öt évvel tovább élnek. Ez részben annak köszönhető, hogy több méhészeti terméket fogyasztunk, de az is számít, hogy rengeteg időt töltünk a természetben, a friss levegőn” – mondja Gál Attila, a BeoBee Méhészet vezető méhésze.
A méhek gyógyító ereje tehát messze túlmutat a kaptáron. A testre és a lélekre egyaránt hatnak – és ezért megérdemlik a figyelmet, a törődést és a védelmet. Ültessünk méhbarát növényeket, kerüljük a vegyszereket, és válasszunk hazai termelőktől származó mézet – ezzel nemcsak a méheket, de saját jólétünket is támogatjuk.