Az Egyesült Államok bejelentette, hogy ismét kilép az UNESCO-ból, az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezetéből. A döntést kedden közölte a washingtoni kormányzat, azzal indokolva a lépést, hogy a szervezet működése nem egyeztethető össze az amerikai nemzeti érdekekkel.
A külügyminisztérium szóvivője, Tammy Bruce közleményében azt írta: a részvétel az UNESCO munkájában „nem szolgálja az Egyesült Államok nemzeti érdekét”, mivel a szervezet olyan megosztó társadalmi és kulturális ügyekkel foglalkozik, amelyek szerinte szembemennek az amerikai „józan észre épülő” külpolitikával. Hozzátette: az UNESCO tevékenysége aránytalanul nagy hangsúlyt helyez az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaira, amelyek globalista és ideologikus elképzeléseket képviselnek a nemzetközi fejlesztéspolitikában, ellentétben a Trump-adminisztráció „Amerika az első” elvével.

A külügyi szóvivő különösen problematikusnak nevezte az UNESCO azon döntését, hogy a szervezet tagjai közé felvette a „Palesztin Államot”. Bruce szerint ez a lépés nemcsak ellentétes az Egyesült Államok hivatalos politikájával, hanem hozzájárult az Izrael-ellenes retorika megerősödéséhez is az ENSZ szakosított szervezetén belül. A bejelentés szerint az Egyesült Államok tagsága 2026. december 31-ével szűnik meg.
A Fehér Ház szóvivője, Anna Kelly is megerősítette a döntést, és Donald Trump elnök lépését azzal indokolta, hogy az UNESCO olyan „woke, megosztó kulturális és társadalmi ügyeket támogat”, amelyek teljes mértékben eltérnek attól a politikától, amelyre szerinte az amerikaiak a legutóbbi választáson szavaztak. Trump egyébként nem először hoz hasonló döntést: első elnöksége idején, 2017 októberében már kiléptette az Egyesült Államokat a szervezetből, ugyanilyen indoklással. Az USA tagságát végül 2023-ban Joe Biden elnöksége alatt állították helyre, aki úgy ítélte meg, hogy az UNESCO-ban való részvétel összhangban van az amerikai értékekkel és külpolitikai célokkal.
A mostani döntésre reagálva Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója közleményében azt írta: „mélyen sajnálja” az amerikai kormány bejelentését. Hangsúlyozta, hogy bár a kilépés elszomorító, az UNESCO számított erre a lépésre, és felkészült a következményekre. Az Egyesült Államok újabb távozása nemcsak pénzügyi szempontból jelent veszteséget a szervezet számára – hiszen az USA az egyik legnagyobb befizető tag volt –, hanem politikai értelemben is gyengítheti az UNESCO globális befolyását. A bejelentés újabb jele annak, hogy a Trump-adminisztráció második ciklusában is folytatódik az a külpolitikai irányvonal, amely az Egyesült Államok nemzetközi szerepvállalását a nemzeti érdekek szigorú értelmezése alá rendeli.
Forrás: MTI