Főoldal A világ Külföld Elhunyt Jane Goodall, a világ legismertebb főemlőskutatója

Elhunyt Jane Goodall, a világ legismertebb főemlőskutatója

Kilencvenegy éves korában elhunyt Jane Goodall brit etológus, főemlőskutató és környezetvédő – közölte szerdán a nevét viselő intézet. A Jane Goodall Intézet a Facebookon megjelent közleményében arról tájékoztatott, hogy az intézmény szerda reggel értesült az alapító haláláról. Mint írták, a Brit Birodalom Rendjének (DBE) kitüntetettje, az ENSZ békenagykövete természetes halállal hunyt el.

A világhírű kutató előadói körúton tartózkodott Kaliforniában. „Dr. Goodall etológusi felfedezései átalakították a tudományt, és a természet világa megóvásának és helyreállításának fáradhatatlan védelmezője volt” – hangsúlyozta a közlemény.

Fotó: Hugo Van Lawick/National Geographic Creative

Jane Goodall 1934-ben született Londonban, és már gyermekkorától kezdve érdeklődött az állatok viselkedése iránt. 1960-ban kezdte meg máig meghatározó kutatásait Tanzániában, ahol a szabadon élő csimpánzok életét tanulmányozta. Megfigyelései – köztük annak felismerése, hogy a csimpánzok eszközöket használnak – alapjaiban változtatták meg a tudomány álláspontját az emberszabásúakról.

1977-ben alapította meg a Jane Goodall Intézetet, amely a fajok védelmével, valamint környezetvédelmi és ifjúsági programokkal foglalkozik világszerte. A szervezet egyik legismertebb kezdeményezése a Roots & Shoots program, amely fiatalokat ösztönöz arra, hogy aktívan tegyenek az állatok és a környezet védelméért.