Főoldal Életmód Egészség Hét szempont a megfelelő mentális segítő kiválasztásához – és egy díj, amely...

Hét szempont a megfelelő mentális segítő kiválasztásához – és egy díj, amely végre elismeri a munkájukat

A lelki egészség éppolyan fontos, mint a fizikai, mégis sokan csak akkor fordulnak segítségért, amikor már komoly nehézségekkel küzdenek. Pszichológusok, terapeuták és mentálhigiénés szakemberek sokat tehetnek azért, hogy újra megtaláljuk az egyensúlyt – de nem mindegy, kire bízzuk rá magunkat. A Mindwell Pszichológiai Központ összegyűjtötte azt a 7 legfontosabb szempontot, amely segíthet a döntésben, ha mentális segítőt keresünk.

1. Empátia és megértés
Az első és talán legfontosabb tulajdonság az empátia. A jó szakember képes belehelyezkedni a kliens helyzetébe, ítélkezés nélkül megérteni az érzéseit, és türelemmel kísérni őt a változás útján. Ez az érzelmi biztonság teremti meg a hatékony együttműködés alapját.

2. Szaktudás és tapasztalat
Nem elég a jó szándék – szükség van megfelelő végzettségre és tapasztalatra is. A pszichológusi diploma, a speciális képesítések és az adott problématerületen szerzett tapasztalat mind garanciát jelentenek arra, hogy a szakember valóban tud segíteni.

3. Titoktartás és bizalom
A terápiás kapcsolat alappillére a bizalom. Csak akkor tudunk nyíltan beszélni a bennünk zajló folyamatokról, ha biztosak vagyunk abban, hogy amit megosztunk, az bizalmas marad. A mentális segítőnek tehát nemcsak erkölcsi, hanem jogi kötelessége is a titoktartás.

4. Kommunikációs képességek
Fontos, hogy a segítő világosan és érthetően kommunikáljon, ugyanakkor figyelmesen és türelmesen hallgassa végig a klienst. A jó kommunikáció segíti a közös munkát, és segíthet abban is, hogy a kliens saját magát is jobban megértse.

5. Megfelelő módszertan
Különféle terápiás megközelítések léteznek, és nem mindegy, melyik módszer illeszkedik leginkább a kliens személyiségéhez és problémájához. A jó szakember nem erőltet rá semmit a kliensre, hanem megtalálja azt a módszert, ami valóban működik az adott helyzetben.

6. Rugalmasság és elfogadás
Az élet gyakran kiszámíthatatlan – a terápia sem mindig lineáris. Egy jó mentális segítő képes alkalmazkodni a változásokhoz, és akkor is ott marad támogatóként, amikor nehézségek vagy visszaesések jelentkeznek. Az elfogadó hozzáállás segíti a kliens önelfogadását is.

7. Pozitív hozzáállás
A lelki támogatás hatékonyságát nagymértékben növeli, ha a segítő lelkesedéssel és pozitív szemlélettel végzi munkáját. Egy ilyen szakember motiválni tud, és reményt adhat még a legnehezebb helyzetekben is.

MentalCare Awards – díj azoknak, akik mások lelkéért dolgoznak

A Mindwell Pszichológiai Központ idén először hirdette meg a MentalCare Awards díjat, amellyel azokat a mentális egészségügyi szakembereket kívánják elismerni, akik az állami vagy civil szférában dolgozva nap mint nap azért tesznek, hogy mások jobban legyenek lelkileg. A díj célja, hogy láthatóvá tegye és megbecsüléssel jutalmazza ezt az olykor láthatatlan, de annál értékesebb munkát.

Jelölni bárki jelölhet 2025. május 31-ig a www.mindwell.hu oldalon keresztül. Ez egy kivételes lehetőség arra, hogy köszönetet mondjunk azoknak, akik segítettek visszatalálni önmagunkhoz.