Főoldal A világ Belföld Tízből négy fiatal gyakorlatilag nem védekezik

Tízből négy fiatal gyakorlatilag nem védekezik

A magyar fiatalok kétharmada (69%) legalább heti rendszerességgel él szexuális életet: a többség párkapcsolatban él, de jelentős az alkalmi partnereket választók száma is (11%). A libidó sokakban elnyomja a felelősségtudatot: a harminc alattiak negyede egyáltalán nem védekezik, sokan pedig nagyon kockázatos módszereket választanak – derült ki az MSD Pharma Hungary Kft. által felkért reprezentatív  kutatásból. Tízből nyolc válaszadó a természetes megoldások híve, ezért kerüli a magas hormontartalmú készítményeket. Talán ezzel is összefüggésben lehet, hogy csupán a válaszadók fele használ igazán megbízható, kombinált fogamzásgátlókat. Egyelőre kevés fiatal nő ismeri a hüvelygyűrűt, pedig számos szempontból előnyösebb lehet, és szilveszterkor is nagyobb biztonságot nyújthat.

msd_fogamzasgatlas_szilveszter_infografika

Nagyon aktívak a magyar fiatalok az ágyban: a harminc alattiak kétharmada (69%) legalább heti rendszerességgel él szexuális életet, és sokaknak (11%) ehhez párkapcsolatra sincs szükségük. A nők döntő többsége kerüli az egyéjszakás kalandokat, de a válaszadók több mint 5 százaléka bevallotta: ha elkapja a hév, akár egy ismeretlennel is gondolkozás nélkül ágyba bújik. A férfiak kevésbé szemérmesek az alkalmi légyottokat illetően: közel 10 százalékukat (9,8%) egyáltalán nem zavarja, ha másnap a partnere nevére sem emlékszik. Az intenzív szexuális élet sajnos nem párosul felelősségtudattal: a fiatalok negyede (24%) egyáltalán nem védekezik, sokuk (14,7%) pedig rendszeresen megfeledkezik a kérdésről.

A nemtörődömség mellett a tájékozatlanság is problémát jelent: a huszonévesek közel egyharmada (29,2%) nagyon kockázatos megoldásokkal – megszakított közösüléssel (25%) vagy naptármódszerrel (4,2%) – igyekszik megelőzni a nem kívánt terhességet. Csupán a válaszadók feléről (44%) mondható el, hogy olyan kombinált fogamzásgátlót – például tablettát vagy hüvelygyűrűt – használ, ami helyes alkalmazás esetén közel 100 százalékos védelmet nyújt. „A fiatal nők általában teljesen alaptalan félelmek miatt utasítják el a kombinált fogamzásgátlókat. A legtöbben a súlygyarapodástól, a hajhullástól vagy a szexuális vágy csökkenésétől tartanak, pedig a legmodernebb módszerek elenyésző esetben okoznak kellemetlen mellékhatásokat.” – mutatott rá a nők félelmeire dr. Pozsgay Csilla, az MSD Pharma Hungary Kft. orvosigazgatója.

Félnek, hogy súlyfelesleget okoznak a kombinált fogamzásgátlók?

A fiatalok háromnegyede (71%) szerint a súlyfelesleg komoly önértékelési problémákat okozhat, és sokan küzdenek is az elhízás ellen: kerülik a gyorséttermeket (57%), naponta esznek gyümölcsöt (47%), és odafigyelnek, hogy kevesebb szénhidrátot fogyasszanak (32%). A 18-30 év közöttiek sportolnak a legnagyobb arányban: tízből négyen (42%) legalább havonta, negyedük (25%) pedig hetente több alkalommal végez testmozgást. A harminc alattiak a felesleges kilók mellett a magas hormontartalmú készítményektől is tartanak: tízből nyolcan a természetes megoldásokat keresik.

„A nem kívánt terhesség megszakítása sokkal nagyobb lelki és fizikai megterheléssel járhat, mint egy kis súlyfelesleg, de ha egy nő tudatosan választ fogamzásgátló módszert, az elhízástól sem kell tartania. Ma már léteznek alacsonyabb hormontartalmú módszerek is: a hüvelygyűrű például éppen annyira megbízható, mint a tabletta, és számos szempontból előnyösebb is lehet. Az ideális megoldás kiválasztását az életvitel is befolyásolja: ha valaki bizonyos ünnepnapokon a kelleténél több alkoholt fogyaszt, számolnia kell azzal is, hogy rosszullét esetén a tabletta hatóanyagai távozhatnak a szervezetéből. Azt javaslom, hogy a megfelelő fogamzásgátló módszer kiválasztása miatt minden esetben a nők konzultáljanak nőgyógyászukkal” – tette hozzá Pozsgay Csilla, aki szerint több felmérés is indokolja, hogy a nők szilveszter közeledtével átgondolják a védekezési szokásaikat.