Főoldal Sport Fucsovics három szettben kikapott Federertől

Fucsovics három szettben kikapott Federertől

Fucsovics Márton három szettben, 2 óra 3 perc alatt kikapott hétfőn a 19-szeres Grand Slam-bajnok Roger Federertől az ausztrál nyílt teniszbajnokság nyolcaddöntőjében.

A világranglistán 80. magyar először találkozott versenykörülmények között a sportág történetének legeredményesebb játékosával – tavaly együtt edzettek pár napot Svájcban -, a remek hangulatot ezúttal is telt ház, azaz 14 800 néző garantálta a Rod Laver Arénában. A korábbi napok 40 fokos hősége után, egy hidegfrontnak köszönhetően kellemes, 23 fokban kezdődött a meccs a 36 éves címvédő adogatásával, s az első pontot Fucsovics nyerte. Hat gém után (3:3) a magyar teniszező – akinek edzője, Sávolt Attila 2002-ben kikapott Federertől Melbourne-ben – semmi-negyvenről hozta a szerváját, majd remekül tartotta a lépést a volt svájci világelsővel.

Europress/AFP/William West

Az ötszörös melbourne-i bajnok azonban 5:4-nél kihasználta első játszmalabdáját, és 36 perc elteltével szettelőnybe került.
A folytatásban a juniorként wimbledoni bajnok Fucsovics 1:2-nél bréklabdákat hárított, majd mindketten hozták az adogatásaikat, a svájci időnként alig egy perc alatt. A fantasztikus hálójátékot bemutató Federer 6:5-nél elpuskázta a szettlabdáját, a rövidítésben 3-3-ig együtt haladtak, majd az ellenfél besöpörte a második – 54 perces – játszmát is.

A harmadik felvonás már Federer egyértelmű fölényét hozta, aki rögtön brékelt, majd nemsokára ismét elvette az elfáradó magyar szerváját, és 5:1-re elhúzott. Fucsovics erejéből még egy gémre futotta, majd bő két óra elteltével mehetett a hálóhoz gratulálni riválisának.

A pályán adott nyilatkozatában Federer – akire a negyeddöntőben a cseh Tomas Berdych vár – méltatta Fucsovics teljesítményét:

„Jól és tisztán játszott, igazából csak két szett és brékelőny után dőlt el a meccs. Ilyen hátrányban már nehéz mentálisan összeszednie magát egy játékosnak, ezzel együtt gratulálok és sok sikert kívánok neki.”

Ami a 25 éves Fucsovics ausztráliai szereplését illeti, a 128-as főtábla 1982-es bevezetése óta ő volt az első magyar férfi, aki a legjobb 16-ba jutott – Baranyi Szabolcs nyolcaddöntőzött 1973-ban, de akkor még 64-es volt a főtábla. Egyben Fucsovics lett az első magyar 2004 óta, aki az Australian Openen a nyolcaddöntőbe került, akkor Kapros Anikónak sikerült ez a bravúr. Továbbá ő az első magyar férfi játékos Taróczy Balázs menetelése óta az 1984-es Roland Garroson, aki Grand Slam-tornán a legjobb 16-ba jutott, a teljes open érában pedig a negyedik Gulyás István (Roland Garros 1968, 1969, 1971), Baranyi Szabolcs (Australian Open 1973 és Wimbledon 1973) és Taróczy (Roland Garros 1976, 1980, 1981, 1984 és 1980 Wimbledon) után.

Fucsovics új karriercsúccsal várhatóan a 62-63. helyre jön fel a világranglistán, és átszámítva 48,6 millió forintot keresett Melbourne-ben.