Főoldal A világ Belföld Hogyan óvjuk meg a kutyánkat szilveszterkor?

Hogyan óvjuk meg a kutyánkat szilveszterkor?

Minden évben több száz kutya szökik el otthonából a szilveszteri tűzijáték miatt, pedig a baj megelőzhető lenne. A Rex Kutyaotthon Alapítvány szakértői összegyűjtötték, mire figyeljünk, ha szeretnénk megóvni kedvencünket.

A kutyák számára a szilveszterkor tapasztalható fény- és hanghatások szokatlannak és félelmetesnek hatnak, így a hirtelen megváltozott körülmények menekülésre, szökésre ösztönözhetik őket. Ezért nagyon fontos, hogy előre felkészüljünk, és minden tőlünk telhetőt megtegyünk kedvencünk védelme érdekében.

Mit tegyek szilveszter előtt?

Érdemes kirándulással vagy játékkal lefárasztani a kutyát szilveszter napján. Ha kedvencünk kellemesen elfárad, nyugodtabb lesz. Az esetleges petárdázások miatt azonban most fokozottan figyeljünk a póráz használatára, még akkor is, ha eddig nem mutatott félelmet a zajok iránt. A legfontosabb pedig, hogy legyen mikrochip az állatban! Ez törvényileg is kötelező. Fontos azt is ellenőriztetni az állatorvosunkkal, hogy regisztrálva van-e a chip. Jó szolgálatot tehet még, ha a kutya nyakörvére teszünk egy bilétát is, rajta a nevünkkel, telefonszámunkkal.

Hogyan viselkedjek a tűzijáték alatt?

Készüljünk előre fel! A kerti kutyákat zárjuk biztonságos helyre (például engedjük be a házba). A legjobb, ha mi magunk is az állattal maradunk. A tűzijáték alatt fókuszáljunk arra, hogy a kutya figyelme ne az erős hangokra korlátozódjon. Példaként gyakorolhatunk engedelmességi parancsokat, ahol a jó teljesítményt meg tudjuk jutalmazni egy-egy finom falattal. Ha szükséges, még házon belül is legyen a kutyán póráz. Ezzel megelőzhetjük, hogy menekülni próbáljon, hiszen így saját, nyugodt, biztonságos energiaterünkben tudjuk tartani.

Mit tehetünk, ha megtörtént a baj?

A Rex Kutyaotthon Alapítványnál a rexiroda@rex.hu e-mail címen lehet bejelentést tenni mind elveszett, mind talált állatok esetében. A bejelentéseket munkatársaink az ünnepek alatt is folyamatosan ellenőrzik, és rövidesen értesítést küldenek, amennyiben a bejelentett állatról más forrásból is hírt kapnak. A bejelentéshez a következő adatok szükségesek néhány kép csatolása mellett: elvesztés helye, ideje, a kutya fajtája, jellege, színe, (vélt) életkora, neme, egyedi jegyei (pl.: tetoválás), ismertető jel vagy felszerelés (pl.: nyakörv), bejelentő neve, telefonszáma, e-mail címe.

Mit tegyünk, ha kóbor kutyát találtunk?

Az elkóborolt négylábút vigyük el chipes ellenőrzésre egy állatorvoshoz, hiszen ha regisztrálva van, könnyedén megtaláljuk a gazdáját. Ha nem járunk sikerrel, akkor tegyünk ki plakátokat a környékre, valamint töltsünk fel képeket a kutyáról a FB-ra. A fényképeket érdemes állatvédő szervezetekkel is megosztani, akik tovább tudják bővíteni a gazda utáni keresést. Mivel a megszaporodó bejelentések miatt a legtöbb szervezet ilyenkor jelentősen túlterhelt, így – ha tehetjük -, egy-két napra fogadjuk be az állatot. Ha a kutya gazdája továbbra sem jelentkezik, vegyük fel a kapcsolatot a hozzánk legközelebb eső állatvédelmi szervezettel.