Főoldal Kultúra Zene Lajkó Félix: ünnepi koncertek több felállásban és stílusban

Lajkó Félix: ünnepi koncertek több felállásban és stílusban

Szólóban, triójával, a lengyel Volosi együttessel és az Óperentzia zenekarral is fellép a következő hetekben Lajkó Félix. A vajdasági magyar hegedűvirtuóz január 4-én hagyományosan a Zeneakadémián indítja az új évet.

„Ez már a negyedik alkalom egymás után, hogy a Zeneakadémián lépek fel a szilveszter utáni napokban. Otthonos nekem a hely, egyfajta biztonságot érzek ott, az akusztika kiemelkedően jó, úgy szól a nagyterem, mint egy jó hangszer” – mondta a hegedűs az MTI-nek.

Hozzátette: másfél órát fog játszani a Zeneakadémián, többet nem is nagyon tudna, mert fizikailag nagyon fárasztó egy szál szólóhegedűvel betölteni a nagytermet. „Nyár vége óta dolgozom az est anyagán, persze előfordul, hogy koncert közben változtatok. Egyfajta transzállapotba kerülök ilyenkor a színpadon, teljesen kizárom a külvilágot. Az improvizációban azonban az is benne van, hogy előre és visszafele is gondolkodni kell”.

Mint megjegyezte, fájdalmas érzés számára visszahallgatni a koncertjeit, ezért nagyon ritkán teszi. Hozzátette: mindig elégedetlen magával és folyamatosan csiszolni próbálja a produkciót.

Lajkó Félix legközelebb december 5-én Gdanskban játszik a Volosi együttessel. A zenész felidézte, hogy a népszerű lengyel népi-klasszikus vonósbanda menedzsere idén vetette fel az együttműködés lehetőségét. Első közös koncertjük szeptemberben Varsóban volt, majd október elején nagy sikerrel játszottak az Akvárium Klubban a Budapest Ritmón.

„Korábban nem hallottam róluk, de elküldtek néhány YouTube-videót és rögtön megtetszett a játékuk. Elsőre működött a dolog a közöttünk élőben is, és most úgy néz ki, hosszabb távú együttműködés alakul ki. Koncertrepertoárunkban a Volosi és az én számaim is szerepelnek, egymás dolgaira improvizálunk. Előbb-utóbb lesznek közös nóták, és akkor lemezről is szó lehet. Többször játszottam már Lengyelországban, az ottani közönség az egyik legjobb, amellyel valaha szembenéztem: igényes és közben nagyon hálás” – fejtette ki Lajkó Félix, aki a Volosival a tervek szerint hamarosan a lengyelországi hegyekbe, Zakopane környékére vonul egy kis házba próbálni, „sok evés-ivással”.

A magyar-lengyel projektről a rangos brit világzenei magazin, a Songlines is pozitívan írt. A Songlines idén zenei díjára terjesztette fel Lajkót, aki a legjobb művész kategóriában a négyes végső listán szerepelt – végül nem ő nyert, hanem a szenegáli énekes, Baaba Maal. „A versenyeket nem szeretem, persze nagy durranás lett volna, ha én nyerek, de azért annyira nem foglalkoztatott a kérdés”.

A hegedűs és a Volosi (Krzysztof Lason – hegedű; Stanislaw Lason – cselló; Zbigniew Michalek – hegedű; Robert Waszut – nagybőgő; Jan Kaczmarzyk – brácsa) január 8-án a Müpában is együtt játszik; az esten Alexander Balanescu világhírű román származású hegedűvirtuóz szintén színpadra lép. Lajkó és Balanescu számos alkalommal játszott már együtt, az első alkalom 1999-ben volt. „Balanescuval duóban nyilván improvizálni fogunk és lesz közös produkció is a Volosival. Amikor legutóbb nyáron Balanescuval játszottam, megmutattam neki a Volosi zenéjét és neki is tetszett”.

Lajkó Félix 2015 óta rendszeresen fellép az Óperentziával, a hazai elektronikus zenei színtér egyik üde színfoltjával. A közös műsor két alkalommal szerepelt a Sziget fesztiválon, most december 15-én az Akvárium Klub lesz a koncert helyszíne.

„Amikor popzenével társított produkciókban szerepelek, az annyiban is különbözik más fellépéseimtől, hogy a közönség nem ül, hanem ugrál. Ha pedig így van, akkor feltehetően bejön nekik a dolog, legalábbis a dobos játéka” – jegyezte meg Lajkó Félix, aki a bulizós, trance-es projektben az Óperentziából Bánházi Gáborral (dob, elektronika) és Domokos Tiborral (szintetizátor, vokál) zenél együtt.

A hegedűs saját, népzenészekkel alkotott triójával, amelyet Brasnyó Antal brácsással és Szabó Csobán Gergő nagybőgőssel alkot, december 30-án a Gödöllői Királyi Kastélyban játszik, január 24-én pedig a müncheni Gasteigben. „Stabil, régi formáció ez, Brasnyóval több mint másfél évtizede együtt zenélek már. Tavasz óta játszunk egy friss anyagot élőben. Az erdélyi és a román népzene mindig hatással volt rám és bár a felállás és a játékmód a trióval a népzenéből indul ki, muzsikánk meglehetősen távol esik már attól”.

Az MTI kérdésére Lajkó Félix azt mondta, „alkalomhoz illően” nagyon sokféle zenét hallgat, ebéd után például Haydn muzsikáját választja, éjszaka viszont akár a trance is jöhet.

A 42 éves, Liszt-díjas Lajkó Félix egyelőre nem tudja, milyen lemezen játszik legközelebb, de mint mondta, egy külföldi kiadó már felkérte egy album elkészítésére. Első korongja éppen húsz évvel ezelőtt jelent meg, Mező című, 2013-as citerás lemeze a World Music Charts Europe (WMCE) nemzetközi világzenei toplista élén is állt.